Hyppää pääsisältöön

Kuvataiteet ja muotoilu

Tervetuloa harrastamaan monipuolisesti kuvataiteita ja muotoilua!

Kuvataiteen- ja muotoilun kursseilla opitaan uusia taitoja luovassa ja kannustavassa ilmapiirissä. Yhdessä tekeminen on hauska ja voimaannuttava irtiotto arjesta. 
Kestävän kehityksen arvot näkyvät niin teemoissa kuin käytännön tekemisessä. Perinteisten tekniikoiden rinnalla opitaan myös uusia tekniikoita sekä kiinnitetään huomiota ympäristöystävällisiin materiaaleihin. Yhteiset työvälineet ja taloudellisesti kierrätetyt materiaalit tukevat yhteisöllisyyttä ja ekologisuutta. 

Kuvataiteen ja muotoilun kurssit on tarkoitettu kaikenikäisille ja ne sopivat sekä aloittelijoille että pidempään harrastaneille.
Kurssien tavoitteena on päästää luovuus valloilleen, kehittää taitoja ja ennen kaikkea innostua luovasta tekemisestä.

Kursseja on sekä koko lukuvuoden mittaisia että lyhytkursseja. Myös erityisryhmille löytyy omia taidepiirejä. Kurssitarjonta vaihtuu vuosittain opiskelijoiden ja kuntalaisten toiveita kuunnellen.

Kuvataiteen ja muotoilun kursseja järjestetään Varkaudessa, Joroisissa ja Heinävedellä.

Aikuiset voivat opiskella myös pitkäkestoista taiteen perusopetusta Soisalo-kuvataidekoulussa.

Ilmoittaudu tästä

Ilmoittaudu tästä

Alta lisätietoa kuvataiteen ja muotoilun kursseista, luennoista, näyttelyistä ja tapahtumista.

Lukuvuoden 2025–2026 kurssit ja luennot

Alta saat lisätietoja mm. ilmoittautumisesta, kurssien maksamisesta ja laskutuksesta sekä opiskelusta.

Ohjeita

Ohjeita

Sivun alkuun